Zasięg działania

Zbiorniki retencyjne Konstancin Jeziorna

Mimo, iż zwykle je zauważamy bardzo często nie zdajemy sobie sprawy jak istotne są zbiorniki retencyjne. W miejscowości Konstancin Jeziorna także można je zauważyć. Sztuczne jeziora utworzone są zwykle poprzez zatamowanie wód rzecznych za pomocą zapory wodnej.

Mimo, iż zwykle je zauważamy bardzo często nie zdajemy sobie sprawy jak istotne są zbiorniki retencyjne. W miejscowości Konstancin Jeziorna także można je zauważyć. Sztuczne jeziora utworzone są zwykle poprzez zatamowanie wód rzecznych za pomocą zapory wodnej. Zwykle mogą powstawać na terenach górskich. Natomiast koszt ich budowy w węższej dolinie jest mniejszy.

Zbiornik retencyjny wybudowany w Konstancinie Jeziorna pełni wiele funkcji. Nie mniej jednak uprzednio przed rozpoczęciem budowy należy otrzymać zgodę od pobliskich ekologów. Powstanie na danym terenie zbiornika retencyjnego jest ściśle związane ze zmianą środowiska naturalnego.

Zbiorniki retencyjne, czy to w Konstancin Jeziorna, czy też innym mieście mają za zadanie gromadzić nadmiar wody, która w późniejszym czasie zostanie wykorzystana na potrzeby ludności lub przemysłu. Ponadto sztuczne jeziora ochraniają przed powodziami, a podłoża niektórych z nich utworzone są w charakterystyczny sposób, aby możliwa była na nich żegluga. Dzięki nim możliwy jest także rozwój turystyki, rekreacji oraz sportu.

W naszym kraju istnieje około 100 zbiorników retencyjnych. Blisko połowa z nich uruchomiona została przed II wojną światową. Jako najstarszy uznawany jest zbiornik Zapora na rzece Brdzie.

Prócz zbiorników retencyjnych, dużą popularnością cieszą się zbiorniki na szambo, które także okażą się przydatne w Konstancin Jeziorna.
Jeśli i Ty potrzebujesz zbiornika na szambo, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Ekobet.