Zasięg działania

Zbiorniki retencyjne i na szambo Wyszków

Będąc w Wyszkowie leżącym w województwie mazowieckim możemy ujrzeć wiele walorów przyrodniczych tego miejsca. Wszystko za sprawą przepływającej przez tą miejscowość rzeki Bug. To właśnie tutaj znajdują się również zbiorniki retencyjne, które pełnią wiele istotnych funkcji.

Będąc w Wyszkowie leżącym w województwie mazowieckim możemy ujrzeć wiele walorów przyrodniczych tego miejsca. Wszystko za sprawą przepływającej przez tą miejscowość rzeki Bug. Ponadto to tudzież można odwiedzić Stróżówkę pałacową w stylu neogotyckim z połowy XIX
wieku oraz Browar. To właśnie tutaj znajdują się również zbiorniki retencyjne, które pełnią wiele istotnych funkcji. Do ich podstawowego zadania należy przede wszystkim gromadzenie wody na potrzeby zarówno ludzi jak i przemysłu. Zbiorniki retencyjne chociażby w Wyszkowie są stworzone także po to, aby wykorzystywać na późniejszym etapie energię wodną. Zbiornik retencyjny, czy to w Wyszkowie, czy też innym mieście muszą ochraniać przed powodziami. Niektóre są tak zrekonstruowane, aby była możliwa na nich żegluga. W takich przypadkach zmniejszana jest ilość przepływów wody. Zbiorniki, czyli inaczej sztuczne jeziora zaporowe wykorzystywane są w celach irygacyjnych. Dzięki nim znacznie ułatwiony jest również rozwój turystyki, rekreacji oraz sportu. W całej Polsce występuje blisko sto zbiorników retencyjnych.
Większość z nich została uruchomiona tuż przed wybuchem II wojny światowej. Najstarszym jest zbiornik Zapora, który został
utworzony na rzece Brdzie. Zbiorniki sztuczne mogą być : retencyjne, wyrównawcze, przepływowe, suche oraz przeciwpożarowe.
Wszystko zależy od ich przeznaczenia. Prócz zbiorników typowo retencyjnych na gruntach, czy to w Wyszkowie, czy innym mieście są widoczne także zbiorniki na szambo.