Zasięg działania

Zbiorniki retencyjne i na szambo Pułtusk

Będąc w Pułtusku nie sposób nie zauważyć walorów historycznych tego miasta, ale także przyrodniczych. Ciekawym urozmaiceniem owego miejsca będą także zbiorniki retencyjne zwane sztucznymi jeziorami.

Będąc w Pułtusku nie sposób nie zauważyć walorów historycznych tego miasta, ale także przyrodniczych. Ciekawym urozmaiceniem owego miejsca będą także zbiorniki retencyjne zwane sztucznymi jeziorami. Utworzone są zwykle poprzez zatamowanie wód rzecznych specjalną zaporą wodną. Zbiornik retencyjny może występować zarówno na terenie dolinnym jak i górzystym. Jak zostało wcześniej wspomniane są obecne także w Pułtusku.

Jakie funkcje pełnią zatem zbiorniki retencyjne?

Głównie mają za zadanie nagromadzić wodę, która w późniejszym czasie zostanie wykorzystana na potrzeby ludności bądź przemysłu. Zbiornik retencyjny może stanowić dodatkowo ochronę przeciwpowodziową. Dzięki nim możliwy jest rozwój turystyki, rekreacji oraz sportu.
Niektóre z nich są tworzone w taki sposób, aby możliwa była na nich żegluga. Prócz tradycyjnych zbiorników retencyjnych mogą pojawiać się także zbiorniki wyrównawcze oraz przepływowe.
Zbiorniki suche są zbiornikami przeciwpowodziowymi. Niebywale potrzebne mogą okazać się również zbiorniki przeciwpożarowe. W całej Polsce występuje około 100 retencyjnych zbiorników, blisko połowa z nich powstała tuż przed wybuchem II wojny światowej. Najstarszym z nich jest zbiornik Zapora na rzece Brdzie.

To jednakże nie jedyne zbiorniki, które możemy ujrzeć. W Pułtusku mogą znajdować się także te na szambo. Jeśli nie wiesz, który pojemnik wybrać zapraszamy do zapoznania się z ofertą formy Ekobet.