Zasięg działania

Zbiorniki retencyjne i na szamba Grójec

Dlaczego sztuczne jeziora są tak potrzebne dla środowiska? Powodów jest kilka. Po pierwsze zbiorniki retencyjne wybudowane na przykład w miejscowości Grójec mają za zadanie gromadzić wodę, która w późniejszym czasie zostanie wykorzystana na potrzeby ludności bądź przemysłu.

Dlaczego sztuczne jeziora są tak potrzebne dla środowiska? Powodów jest kilka. Po pierwsze zbiorniki retencyjne wybudowane na przykład w miejscowości Grójec mają za zadanie gromadzić wodę, która w późniejszym czasie zostanie wykorzystana na potrzeby ludności bądź przemysłu. Dzięki sztucznym jeziorom możliwa jest ochrona przeciwpowodziowa, rozwój turystyki, rekreacji oraz sportu. W Grójcu występują także zbiorniki retencyjne przeznaczone do żeglowania.

Prócz standardowego podziału wyróżniamy również zbiorniki suche określane jako przeciwpowodziowe. Zwykle między przejściami fal wykorzystywane są jako pastwiska. Natomiast na terenach z deficytem wody występują stosunkowo niewielkie zbiorniki przeciwpożarowe. Zbiorniki przepływowe powstałe poprzez przegrodzenie rzek jazzami. Tego typu zbiorniki nie mają zdolności retencyjnych oraz charakteryzują się stałym poziomem piętrzenia.

W Polsce występuje około stu zbiorników retencyjnych, blisko połowa z nich została uruchomione przed wybuchem II wojny światowej. Najstarszym z nich jest zbiornik Zapora, powstały w 1848 roku. Z ważniejszych zbiorników na świecie zdecydowanie wyróżnić można Nasera,
Wolta.

Prócz zbiorników retencyjnych zaakcentować można także te, które wykorzystywane są pod szamba. Jeśli Ty także potrzebujesz pojemnika na szambo niezależnie, czy mieszkasz w Grójcu, czy też innym mieście, sprawdź naszą ofertę. Wielkość zbiornika dobierz względem ilości członków Twojej rodziny.