Zasięg działania

Zbiorniki retencyjne i na szamba Brwinów

Zbiorniki retencyjne zwykle powstają poprzez zatamowanie wód rzecznych, dzięki zaporze wodnej. Zwykle powstają na terenach górzystych lub nizinnych. Zbiornik retencyjny wybudowany chociażby w miejscowości Brwinów pełnią wiele istotnych funkcji niektóre z nich mogą się także wzajemnie wykluczać.

Zbiorniki retencyjne zwykle powstają poprzez zatamowanie wód rzecznych, dzięki zaporze wodnej. Zwykle powstają na terenach górzystych lub nizinnych. Zbiornik retencyjny wybudowany chociażby w miejscowości Brwinów pełnią wiele istotnych funkcji niektóre z nich mogą się także wzajemnie wykluczać. Utworzenie zbiornika wodnego trzeba jednak uprzednio zgłosić do pobliskich ekologów, bowiem ich wybudowanie zwykle jest równoznaczne ze zmianą środowiska naturalnego.

Zbiorniki retencyjne wybudowane w miejscowości Brwinów muszą przede wszystkim gromadzić wodę, która w późniejszym czasie zostanie wykorzystana na potrzeby ludności bądź przemysłu. Zbiornik retencyjny ma także ochraniać przed powodziami, utrzymywać żeglowność rzek, wykorzystywać w celach irygacyjnych. Dzięki nim możliwy jest także rozwój turystyki, rekreacji oraz sportu. Na przeróżnych terenach mogą występować także zbiorniki suche zwane przeciwpowodziowymi, które pomiędzy falami powodziowymi najczęściej wykorzystywane są jako pastwiska. Zbiorniki przepływowe powstają natomiast w wyniku przegrodzenia rzek tak zwanymi jazzami. Zbiorniki przeciwpożarowe to stosunkowo niewielkie zbiorniki, powstające głównie na terenach z deficytem wody. W Polsce istnieje około 100 zbiorników retencyjnych. Ponad połowa z nich została uruchomiona przed II wojną światową Najstarszy jest zbiornik Zapora uruchomiony w 1848 roku. Prócz tradycyjnych sztucznych jezior w miejscowości Brwinów można ujrzeć także zbiorniki na szambo, jeśli nie wiesz, który będzie odpowiedni na odprowadzanie ścieków w Twym domu, zapoznaj się z naszą ofertą.