Grunt parkingowy, czy ten na posesji, to podstawowa baza pod to, co będziemy na nim układać, dlatego… Bardzo ważne jest, aby był stabilny. Najbardziej istotną kwestią okazuje się tutaj podbudówka, na której będziemy potem układać kostkę brukową bądź inny materiał.

Co warto wiedzieć, zanim zaczniemy wykańczać w taki sposób nasz teren? Po takie informacje zapraszamy do dalszej części artykułu.

 

Utwardzanie gruntu Skierniewice – co musisz wiedzieć

 

Niemal każdy właściciel posesji, musi borykać się z problemami dotyczącymi nieodpowiedniego podjazdu. Może on być za miękki, czyli po prostu niestabilny. Aby zapobiec powstaniu takich niedogodności, należy utwardzić grunt. Skierniewice to jedno z miast, w którym spotyka się wiele gruntów bez zabezpieczenia. Niestety często bywa tak, że do podobnych celów konieczne będzie wnioskowanie o pozwolenie.

W momencie, w którym uzyskamy już papiery, możemy przystąpić do odpowiednich prac, które wbrew pozorom wcale nie są aż takie kosztowne.

 

Od czego zatem powinniśmy zacząć? Jeżeli mamy w planach ustabilizować grunt na działce, czy posesji, należy go utwardzić przeznaczonymi do tego celu materiałami, do których między innymi należą:

 

– kruszywo

– żwir

– naturalny kamień

– gruz betonowy

 

Miękki podjazd jest dość niewygodny a zwłaszcza podczas deszczowej pory (skutkuje ugrzęźnięciem auta czy innego pojazdu w błocie), dlatego najlepiej zdecydować się na wykończenie swojej posesji kostką brukową, którą można znaleźć w najróżniejszych odcieniach i kształtach. Jednak zanim przystąpimy do jej układania, należy najpierw utwardzić grunt.

Jeśli szukamy najtańszego materiału do ustabilizowania powierzchni, warto sięgnąć po kamień naturalny. Materiał ten ma dużą odporność na czynniki zewnętrzne i dodatkowo daje też rozmaite możliwości, jeśli chodzi o aranżację. Przy użyciu kamienia można stworzyć ciekawe ścieżki, czy alejki w stylu rustykalnym. Dzięki temu, nasz teren nabierze estetyki i będzie przyjazny dla oka.

 

Stabilizacje terenu Skierniewice

 

Oczywiście nie tylko kamień jest przeznaczony do takich celów. Teren można ustabilizować chociażby żwirem. Materiał ten rozprowadza się bardzo łatwo, ale ma też swoje minusy – ciężko utrzymać go w dobrym stanie. Jeżeli zatem padnie decyzja na użycie żwiru, trzeba będzie raz na jakiś czas po prostu go przesiać, uzupełnić i na końcu wyrównać.

Do jeszcze lepszego wzmocnienia i utwardzenia podłoża, warto wykorzystać także kratkę trawnikową, która pozwoli dodatkowo wyrosnąć naszej trawie. Będzie ona też doskonałym zabezpieczeniem przed kretami.

Jeszcze innym materiałem, którym można ustabilizować grunt, jest ażurowy stelaż. Opcja ta należy do tych bardzo wytrzymałych, ponieważ jest stosowana nawet na skarpach i nasypach.

 

Jak zostało wspomniane wyżej, samo układanie kostki brukowej, to ostatni i wykończeniowy etap naszego podjazdu, czy ogrodu. Grunt trzeba dobrze przygotować i utwardzić. W tym celu należy wykonać podbudówkę z kilku warstw piasku, które trzeba ubijać  i wyrównywać (najlepiej przeznaczonymi do tego,  specjalistycznymi urządzeniami, do których zalicza się np. wibrator). Każda z warstw powinna mieć max. 10 centymetrów grubości. Źle wykonana podbudówka doprowadzi do powstania kolein i przerw, przez które najprawdopodobniej dojdzie do zapadnięcia się kostki.

Jeśli zatem szukasz odpowiednich fachowców do stabilizacji terenu i utwardzania gruntu w Skierniewicach – skontaktuj się z nami! Więcej informacji można znaleźć także w naszej ofercie.