Zasięg działania

Jak kontrolować poziom szamba?

W jaki sposób można kontrolować stan zapełnienia szamba przydomowego?

W jaki sposób można kontrolować stan zapełnienia szamba przydomowego? Istnieje kilka metod mierzenia stanu jego zapełnienia. Warto zastosować jedną z nich, by na bieżąco sprawdzać, jak duża część szamba jest już zapełniona i odpowiednio zaplanować wywóz ścieków.

Pierwszym sposobem jest używanie „spławików” z sygnalizatorem. Urządzenia tego typu składają się z dwóch części – pływaka, który umieszcza się w szambie, i sygnalizatora umieszczanego w domu. W ten sposób bez potrzeby zdejmowania pokrywy będziemy ostrzegani przed tym, że
zbiornik zaczyna się zapełniać. To elektroniczne urządzenie jest bardzo praktyczne i wiele osób z zadowoleniem z niego korzysta.

Wskaźniki z miarką można także skonstruować samemu, np. przy użyciu długiej rurki z PVC i gumowej lub plastikowej piłeczki. Po połączeniu tych dwóch elementów umieszczamy dolną część (z piłeczką) w zbiorniku (tak, by w nienapełnionym zbiorniku wisiała, a w napełnionym
unosiła się na powierzchni), a na górnym końcu rurki rysujemy podziałkę, dzięki której będziemy mogli obserwować, jak poziom szamba się podnosi. Na górnej części warto też umieścić odcinek grubszej rurki, który będzie pełnił rolę blokady, uniemożliwiając wpadnięcie wskaźnika do szamba.