Zasięg działania

Jak dopasować pojemność szamba?

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jaką pojemność powinno mieć szambo, które zamontujesz przy swoim domu, możemy na nie łatwo odpowiedzieć.

 

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jaką pojemność powinno mieć szambo, które zamontujesz przy swoim domu, możemy na nie łatwo odpowiedzieć.

Przyjmując klika założeń, można wykonać proste obliczenie, dzięki któremu oszacujesz, jakiej wielkości powinno być szambo. Zakładając, że
w domu mieszkają cztery osoby, a każda z nich w zaokrągleniu dziennie zużywa ok. 150 litrów wody, łatwo wyliczyć, że dzienna ilość ścieków to średnio 600 litrów. Szambo należy opróżniać co mniej więcej dwa tygodnie, jednak na potrzeby naszych wyliczeń przyjmijmy, że będzie to dziesięć dni. 600 litrów razy 10 dni to 6000 litrów – to minimalna objętość naszego szamba.

Oczywiście założenia można dostosować do indywidualnych potrzeb danej rodziny. Wielkość szamba będzie zależała nie tylko od zapotrzebowania, ale także i warunków jego budowy na danym terenie. Przy określaniu optymalnej objętości szamba warto też pamiętać
o kwestiach praktycznych, a więc o jego opróżnianiu. Wozy asenizacyjne zazwyczaj mają pojemność: 4,5, 7,2, 10,5 lub 11,5 m3. Warto dobrać pojemność zbiornika na ścieki biorąc to pod uwagę, dzięki czemu nie będzie sytuacji, że zapłacimy za wywóz częściowo pustego pojazdu.