Zasięg działania

Zbiorniki retencyjne i na szambo Ostrów Mazowiecki

Będąc w Ostrowie Mazowieckim warto zwiedzić Bank Ludowy z 1926 roku, park z XIX wieku, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czy też obejrzeć Pomnik Żołnierzy i Partyzantów. Zbiorniki retencyjne zwane sztucznymi jeziorami znajdują się także w Ostrowie Mazowieckim.

Będąc w Ostrowie Mazowieckim warto zwiedzić Bank Ludowy z 1926 roku, park z XIX wieku, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czy też obejrzeć Pomnik Żołnierzy i Partyzantów. Zbiorniki retencyjne zwane sztucznymi jeziorami znajdują się także w Ostrowie
Mazowieckim. Są niezwykle potrzebne i pełnią wiele istotnych funkcji. Nic więc dziwnego, iż powstają zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Ich powstawanie jest ściśle związane ze zmianą lokalnego środowiska. Wobec tego nim rozpoczniemy budowę zbiornika retencyjnego na przykład w Ostrowie Mazowieckim należy uprzednio uzyskać zgodę ekologów.

Zbiorniki retencyjne mają przede wszystkim za zadanie gromadzić wodę, które w późniejszym czasie zostaną wykorzystane przez ludzi na ich własne potrzeby. Nagromadzone zasoby wodne mogą być również przydatne w dziedzinie jaką jest przemysł. Sztuczne jeziora zaporowe mają przede wszystkim ochraniać przed powodziami. Na nich możliwa jest także żegluga. Zbiorniki retencyjne można wykorzystywać w celach
irygacyjnych. Dzięki nim rozwija się także sport, rekreacja, a także turystyka. Potrzebnym rodzajem zbiorników są zbiorniki przeciwpożarowe.

W naszym kraju występuje około sto zbiorników retencyjnych. Jako najstarszy uznaje się zbiornik Zapora na rzece Brdzie, który uruchomiono w 1848 roku.

Prócz zbiorników retencyjnych można ujrzeć także zbiorniki na szambo. Jeśli nie wiesz jaki zbiornik byłby najlepszy zapraszamy do skorzystania z oferty firmy Ekobet.