Zbiorniki retencyjne zwane inaczej sztucznymi jeziorami są obecne nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Nic dziwnego, ze względu na swój mechanizm oraz pełnione przez nie funkcje są wykorzystywane do różnych celów.
Zbiorniki retencyjne zwane inaczej sztucznymi jeziorami są obecne nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Nic dziwnego, ze względu na swój mechanizm oraz pełnione przez nie funkcje są wykorzystywane do różnych celów. W Polsce znaczny wzrost tworzenia sztucznych jezior zaobserwowano w roku 1981. Powstawały liczne sztuczne jeziora jakie różniły się od siebie komorami retencyjnymi, a także sposobem w jaki działają.
Z czasem Kisiel A, zaprezentował zbiorniki liczące więcej niż jedną komorę. Dzięki niemu powstały zbiorniki wielokomorowe, które działają wykorzystując siłę grawitacyjno-podciśnieniową, które w efekcie posiadały znacznie lepszą efektywność hydrauliczną. Co dodatkowo przyczyniło się do szerszego wykorzystywania ich w praktyce.
Przykładem zbiorników wielokomorowych jest zbiornik grawitacyjno-podciśnieniowy. Mechanizm działania tego typu zbiorników jest ściśle uzależniony od pompy ssąco-tłoczącej. Ich znaczącą cechą jest utrzymywanie praktycznie na jednakowym poziomie odpływie wody. Całość sterowana jest specjalnym regulatorem. Zbiorniki retencyjne, czy to w Grodzisku Mazowieckim, czy innym mieście mogą być także o działaniu grawitacyjno-pneumatycznym. Te zaś umożliwiają odpływ wody w momencie jej największego nadmiaru.
Zbiornik retencyjny chociażby w Grodzisku Mazowieckim ma za zadanie gromadzić wodę, która w późniejszym czasie będzie wykorzystywana na potrzeby ludności lub też przemysłu. Ponadto mają ochraniać przed powodziami. Dzięki nim znacznie rozwija się turystyka, sport, czy też rekreacja w danym mieście.