Zasięg działania

Zbiorniki retencyjne i na szamba Milanówek

Sztuczne jeziora bardzo często uatrakcyjniają lokalne środowisko. Zwykle powstają poprzez zatamowanie wód rzecznych. Zbiorniki retencyjne powstałe chociażby w Milanówku pełnią wiele pożytecznych funkcji, niektóre z nich mogą się także wzajemnie wykluczać.

Sztuczne jeziora bardzo często uatrakcyjniają lokalne środowisko. Zwykle powstają poprzez zatamowanie wód rzecznych. Zbiorniki retencyjne powstałe chociażby w Milanówku pełnią wiele pożytecznych funkcji, niektóre z nich mogą się także wzajemnie wykluczać. Niestety ich budowa bardzo często spotyka się z protestem ekologów, ponieważ powstanie zbiornika retencyjnego, czy to w Milanówku, czy też innej
miejscowości wiąże się z nieodwracalnymi zmianami dla środowiska naturalnego.

Zbiornik retencyjny w Milanówku głównie ma za zadanie gromadzić wodę, która w późniejszym czasie zostanie wykorzystana na potrzeby ludności lub przemysłu. Ponadto ochraniają przed powodziami, wpływają na rozwój turystyki, rekreacji oraz sportu. Typowe zbiorniki suche
zwane inaczej przeciwpowodziowymi często wykorzystywane są jako pastwiska. Innym typem zbiorników retencyjnych są zbiorniki przeciwpożarowe są stosunkowo niewielkie i powstają zwykle tam, gdzie brakuje wody.

W Polsce istnieje około sto zbiorników retencyjnych. Połowa z nich została uruchomiona tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Najstarszym z nich jest zbiornik Zapora utworzony na rzece Brdzie w 1848 roku. Z ważniejszych zbiorników na świecie z pewnością wyróżnić można: Nasera, Wolta, Mead.

W miejscowości Milanówek ujrzeć możemy również zbiorniki na szambo. Dostępne są w naszej ofercie. Ich pojemność dostosuj do indywidualnych potrzeb Twojej rodziny.