Zbiorniki retencyjne zwane sztucznymi jeziora są obecne nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Nic dziwnego, pełnią wiele istotnych funkcji. Zbiornik retencyjny na przykład w miejscowości Kobyłka utworzone są poprzez zatamowanie wód rzecznych za pomocą zapory wodnej.
Zbiorniki retencyjne zwane sztucznymi jeziora są obecne nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Nic dziwnego, pełnią wiele istotnych funkcji. Zbiornik retencyjny na przykład w miejscowości Kobyłka utworzone są poprzez zatamowanie wód rzecznych za pomocą zapory wodnej. Nim jednak przystąpimy do budowy zbiornika retencyjnego uprzednio musimy zadbać o pozwolenie na budowę lokalnych ekologów.
Do podstawowych zadań zbiorników retencyjnych chociażby w Kobyłce zaliczamy gromadzenie wody, która w późniejszym czasie zostanie wykorzystana na potrzeby ludności. Ponadto dzięki sztucznym jeziorom zaporowym jest możliwa hydroenergetyka. Utworzenie jezior zaporowym może okazać się idealnym rozwiązaniem w ramach ochrony przeciw powodziom. Dodatkowo można je wykorzystywać w celach irygacyjnych. Dzięki nim możliwe jest również rozwijanie rekreacji, sportu oraz turystyki.
W Polsce istnieje około stu zbiorników retencyjnych. Połowa z nich powstała tuż przed II wojną światową. Pierwszy zbiorników uruchomiono na Rzece Brdzie, uruchomiony został w 1848 roku.
Często powstają również zbiorniki suche zwane przeciwpowodziowymi, przeciwpożarowymi, czy też wyrównawczymi.
Prócz zbiorników retencyjnych można ujrzeć na ternach utworzone zbiorniki na szambo. Jeśli i T y planujesz budowę domu, a nie wiesz jaki pojemnik najlepiej wybrać, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy EKOBET. Dostępne są różne rodzaje oraz wielkości.