Jak postępować z gnojówką i gnojowicą?
Czy gnojówka i gnojowica muszą być uciążliwym, kłopotliwym odpadem? Oczywiście, że nie! A wiedzą o tym wszyscy ci, którzy wykorzystują te substancje w swoich gospodarstwach. Niektórzy właściciele gromadzą powstającą w ich gospodarstwach gnojówkę i gnojowicę i wykorzystują je jako skuteczne i wydajne nawozy naturalne. Inni zakupują te nawozy, jeśli w ich gospodarstwach nie są one produkowane, a znają już ich zalety i wiedzą, w jak dużym stopniu wpływają one na szybki wzrost roślin.
Istnieją jednak pewne ważne zasady związane zarówno z przechowywaniem tych nawozów na terenie gospodarstwa, jak i z ich wykorzystaniem. Jeśli chodzi o przechowywanie, należy używać wyłącznie przeznaczonych do tego celu szczelnych zbiorników. Gnojówka i gnojowica nie mogą bowiem przedostawać się do środowiska w niekontrolowany sposób – mogłyby wtedy zaszkodzić zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Zbiorniki na gnojówkę i gnojowicę muszą też być umieszczone w odpowiedniej odległości od zabudowań gospodarskich.
A co z wykorzystaniem tych nawozów? Tutaj podstawowa zasada dotyczy okresu ich rozprowadzania. Można to robić jedynie w okresie od marca do listopada, wcześniej upewniając się, że gleba, na której mają być stosowane, nie jest zmarznięta, nie ma na niej pokrywy śnieżnej ani nie jest zalana wodą. Nie należy też stosować płynnych nawozów na terenach, których pochyłość wynosi więcej niż 10%. Mogą one bowiem w niekontrolowany sposób przemieszczać się w dół stoku – w miejsca, w których ich zastosowanie nie było planowane.
Zbiorniki na gnojówkę i gnojowicę – Płońsk
Postępowanie z gnojówką i gnojowicą ułatwią produkowane przez Ekobet zbiorniki. Posiadają one niezbędne atesty i przystosowane są do przechowywania nawozów naturalnych pochodzenia zwierzęcego. Zachęcamy zatem mieszkańców Płońska i okolic do zapoznania się z naszą ofertą produktową i oczywiście do skorzystania z niej!