Zbiorniki retencyjne i na szamba Piastów

Będąc w Piastowie warto poznać historyczne zabytki tego miasta oraz jego walory przyrodnicze. To tutaj można podziwiać zbiorniki retencyjne zwane inaczej sztucznymi jeziorami. Sztuczne jeziora zaporowe utworzone są poprzez zatamowanie wody rzecznej za pomocą zapory wodnej. Powstają zarówno na terenach nizinnych jak i górskich. Zbiorniki retencyjne na przykład w miejscowości Piastów pełnią wiele istotnych funkcji. W Polsce występuje blisko sto sztucznych jezior zaporowych. Większość z nich powstała przed wybuchem II wojny światowej. Za najstarszy zbiornik retencyjny uznaje się zbiornik Zapora na rzece Brdzie. Na świecie z ważniejszych zbiorników należy wymienić : Nasera, Kariba, Wolta, Mead.

Zbiornik retencyjny chociażby w Piastowie musi przede wszystkim gromadzić wodę, która w późniejszym czasie będzie wykorzystana na potrzeby ludności oraz przemysłu. Ponadto dzięki nim możliwe jest wykorzystanie energii wodnej, a także ochrona przed powodziami. Wykorzystujemy je w celach irygacyjnych. Sztuczne jeziora zapewniają rozwój turystyki, rekreacji oraz sportu. Niektóre z nich są tak stworzone, aby możliwe było na nich utrzymanie żeglowności. Sztuczne zbiorniki mogą być zarówno retencyjne jak i wyrównawcze. Te drugie są głównie uznawane jako pomocnicze, a także dzięki nim możliwe jest magazynowanie wody. Zbiorniki przepływowe powstają poprzez przegrodzenie jazzami. Prócz zbiorników retencyjnych obecne są zbiorniki na szamba na przykład w Piastowie.  


Menu

Realizujemy zamówienia na terenie całego kraju Profesjonalny montaż i załadunek GRATIS

Nasze atesty

Nasze zbiorniki posiadają atest PZH o numerze HK/W/0223/01/2013, aprobatę techniczną numer AT-15-9167/2013 certyfikat jakości betonu, deklaracje zgodności, projekt techniczno-budowlany zbiornika na gnojówkę i gnojowicę oraz ścieki bytowe oraz protokół szczelności każdego wyprodukowanego zbiornika.