Zbiorniki retencyjne i na szambo Płock
Nad Wisłą, w Kotlinie
Płockiej jest położona malownicza miejscowość jaką jest Płock.
To właśnie w tym mieście województwa mazowieckiego znajduje się
Renesansowa Bazylika katedralna, muzeum mazowieckie, a także zamek
książęcy. To tutaj prócz wspaniałych atrakcji turystycznych i
zabytków są także umieszczone liczne sztuczne zbiorniki, a także
zbiorniki na szambo.
Zbiorniki retencyjne inaczej znane jako sztuczne zbiorniki wykorzystywane są od lat. Początkowo woda miała za zadanie napędzanie młynów, dziś natomiast prócz wykorzystywania jej do energii elektrycznej ma swoje zalety i wady.
Jak powstają sztuczne jeziora?
Przede wszystkim płynącą rzekę należy skutecznie zatamować zaporą wodną. Powstały zbiornik posiada wiele funkcji. Między innymi ma za zadanie skupienie odpowiedniej ilości wody, która później zostaje używana przez społeczeństwo. Istnieją specjalne zbiorniki, które zabezpieczają przed powodziami. Są też i takie, które ułatwiają żeglowanie. Sztuczne jeziora z reguły są doskonałym udogodnieniem dla rozwoju turystki.
Wady i zalety zbiornika retencyjnego
Korzyścią tego typu
zbiorników wodnych są przede wszystkim niskie koszty eksploracyjne.
Występuje w nich ośmiokrotnie mniejszy koszt produkcji energii.
Sztuczne zbiorniki zapewniają poprawienie panoramy danego miasta.
Ich wadą z pewnością są problemy z powierzchnią. Obszar na zbiornik retencyjny zazwyczaj powstaje na terenie, który mógłby być wykorzystywany w celach rolniczych. Jeśli zaplanowane jest utworzenie sztucznego jeziora w miejscu zamieszkania ludności należy im zapewnić nową powierzchnię.
Nasze atesty
Nasze zbiorniki posiadają atest PZH o numerze HK/W/0223/01/2013, aprobatę techniczną numer AT-15-9167/2013 certyfikat jakości betonu, deklaracje zgodności, projekt techniczno-budowlany zbiornika na gnojówkę i gnojowicę oraz ścieki bytowe oraz protokół szczelności każdego wyprodukowanego zbiornika.


